panorama torunia 3

Już w średniowieczu pątnicy wędrowali poprzez tereny obecnego województwa kujawsko-pomorskiego do grobu św. Jakuba w Santiago de Compostela. Współcześnie tradycja ta jest kultywowana i szlakiem Św. Jakuba podążają liczni pielgrzymi. Jednym z ważniejszych i ciekawszych miejsc na tej drodze jest Toruń – średniowieczna część starówki wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Gdziekolwiek udasz się w grodzie Kopernika, możesz podziwiać zabytki klasy zerowej.

Na terenie miasta znajdują się aż 24 kościoły rzymskokatolickie. Każdy z nich jest wart odwiedzenia ze względu na swe walory duchowe, historyczne, jak i artystyczne.

Jedną z wielu toruńskich świątyń jest kościół pod wezwaniem św. Jakuba. Stanowi on istotny punkt szlaku, w którym powinniśmy powierzyć Panu Bogu nasze intencje, z którymi wędrujemy do celu – Santiago de Compostela. Kościół stanowi niewielką namiastkę miejsca, do którego wszyscy tak bardzo pragniemy dotrzeć.

Toruń to także miejsce, w którym można znaleźć wiele pomników, tablic i instalacji artystycznych, które upamiętniają wyjątkowe postacie, bohaterów wojennych oraz wydarzenia z przeszłości miasta. Czasem warto zatrzymać się przed nimi i pozwolić sobie na chwilę refleksji.

Miasto jest również miejscem narodzin Mikołaja Kopernika, autora dzieła „De revolutionibus orbium coelestium”, w którym zawarł on rewolucyjną teorię heliocentryczną. Wielki astronom przyszedł na świat 17 lutego 1473 roku, najprawdopodobniej w gotyckiej kamienicy przy ulicy św. Anny 15 (obecnie ul. Kopernika). Od 1973 roku kamienica ta wraz z przylegającym do niej budynkiem stanowią Muzeum Mikołaja Kopernika.

Kolejnym zabytkiem na szlaku godnym zobaczenia jest Krzywa Wieża, odchylona od pionu o 146 cm, która była jedną ze średniowiecznych baszt broniących miasto. Legenda głosi, że wybudował ją rycerz Zakonu Krzyżackiego jako pokutę za grzech. Zakochał się on w toruniance, zapominając o złożonych ślubach zakonnych. Podobno tylko ci, których grzechy są lżejsze od grzechów zakonnika, są w stanie utrzymać równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży.

Brodnica – miasto również położone na szlaku św. Jakuba, oddalone od Torunia o ok. 60 km. Położona wśród lasów i jezior obfituje nie tylko w piękne krajobrazy, lecz również we wspaniałe zabytki, takie jak np. ruiny zamku krzyżackiego. Najokazalszą częścią, która zachowała się z ruin jest wieża. Można z jej szczytu podziwiać piękne widoki, natomiast w ruinach zamku mieści się muzeum.

Oto park Chopina w Brodnicy. Jest on otoczony pozostałościami ruin zamku krzyżackiego. W centralnej części parku znajduje się popiersie Chopina, stąd jego nazwa.

W Brodnicy znajduje się również Pałac Anny Wazówny, w którym prawdopodobnie kiedyś mieszkała. Mieści się tu biblioteka miejska i 2 duże sale. Przed pałacem stoi pomnik przedstawiający Annę Wazównę.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia województwa kujawsko – pomorskiego!