Zapraszamy na kolejny cykl otwartych spotkań teologiczno filozoficznych. Gościem październikowego seminarium będzie profesor Roger Pouivet, który wygłosi prelekcję „Herbert McCabe o Trójcy Świętej. Ożywienie trynitarne w tradycji analityczne”.

Spotkanie odbędzie się w środę 30 października o godz. 18:00 w Centrum Dialogu przy Wydziale Teologicznym UMK w Toruniu. Więcej szczegółów dostępnych na plakacie.

McCabe o Trójcy Osób

Streszczenie: Termin „odrodzenie trynitarne w tradycji analitycznej” jest obecnie używany do scharakteryzowania wysiłku analitycznych filozofów i teologów, aby przemyśleć pojęcie Trójcy. Dominikański teolog o. Herbert McCabe OP zapoczątkował krytyczną dyskusję na temat tego «przebudzenia», ponieważ podkreśla, że pojęcie osoby, której używa tradycja analityczna jest niczym więcej niż „recyklingiem” koncepcji zapożyczonej z nowoczesnej filozofii, a przez to pozostaje nieadekwatne. Osoby Trójcy wcale nie są tym, co współcześni filozofowie nazywają „centrami świadomości”, ale, jak mówi św. Tomasz z Akwinu „subsystującymi relacjami”. Jeśli jednak Trójca jest identyczna z „jednym Bogiem w trzech boskich osobach”, czy nie jest nonsensem, jeśli chodzi o Trójcę, aby prowadzić rozważania na Jej temat bez pojęcia osoby, tak jak zaproponował McCabe?

Roger Pouivet jest profesorem filozofii na Université de Lorraine (Nancy) oraz członkiem Institut Universitaire de France (Paris). Był kierownikiem Archives Poincaré (CNRS), do którego nadal należy. Obszar jego zainteresowań badawczych wyznaczają kwestii filozofii religii i filozofii sztuki. Wśród ostatnich publikacji Profesora warto wymienić: Après Wittgenstein, saint Thomas (przetłumaczoną na angielski, hiszpański i włoski), Épistémologie des croyances religieuses, L’Art et le désir de Dieu. Niedługo ukaże się L’Éthique intellectuelle, une épistémologie des vertus.